شهر خشکبیجار واقع در استان گیلان که بر اساس منابع موجود در کتب قدمت آن به حدود نهصد سال می رسد. این شهر با وسعت حدود 9 کیلومترمربع دارای حدود هفت هزار نفر جمعیت شهری، مرکز بخش خشکبیجار در حوزه شهرستان رشت میباشد. شهر خشکبیجار در فاصله 17 کیلومتری از شهر رشت قرار گرفته و از شمال به دریای خزر، از جنوب به بخش کوچصفهان از مشرق به بخش لشت نشاء و از غرب نیز به بخش خمام محدود می شود.

براساس کتاب "ولایات دارالمرزایران،گیلان" قراء خشکبیجار در یک قرن پیش از روستاهای طالوندان(طبالوندان)، آلمان، بازار محله، باغ، باغچه بنه، تازه آباد، جیکتاج الدینان، جورکویه، جیرکویه، رودپشت، روفچا، شیشه گوراب، کوریجان، ماسال تولم، مریدان، نشرود و یوسف آباد و کته رودکنار تشکیل می شد. با توجه به دایر شدن شهرداری در سال 1340 شهر خشکبیجار از مجموع چند روستا جان گرفت، ابتدا مرکز شهر به نام بازار محله بود که دو روز در هفته بازار محلی و هفتگی به نام دوشنبه بازار و پنج شنبه بازار در آنجا برپا می شد که در حال حاضر نیز هر هفته طبق سنت قدیمی در این دو روز بازار هفتگی در مرکز شهر و داخل و اطراف محوطه بازار دایر میگردد. محوطه بازار نیز از جمله محل های دیدنی و قدیمی خشکبیجار می باشد که قدمتی 100 ساله دارد، این محوطه در حال حاضر نه دالان ورودی دارد که در قدیم هر دالان با درب بزرگ و چوبی محافظت می شده است.
خشکبیجار که در کتب تاریخی به صورت خشکبجار نام برده شده از دو کلمه خشک و بیجار (بجار) تشکیل شده است که به ترتیب به معنی بدون آب و شالیزار می باشد. با توجه به اینکه خشکبیجار در شمالی ترین تقطه جلگه ی گیلان واقع شده است، پیوسته با کمبود آب برای آبیاری مزارع روبرو بوده و هر از چندگاهی خشکسالی شدید مزارع کشاورزی را از بین می برد.

 

خدمات شهر خشکبیجار

آذر 27, 1398

نصب گاردریل پل در چهار راه رضایی

دی 06, 1397

بستن نهال ها و درختچه ها برای محافظت در برابر سرمای زمستان

دی 06, 1397

ساخت آبرو برای تعریض بلوار امام رضا(ع)

دی 06, 1397

بازدید رئیس محیط زیست شهرستان رشت جناب دکتر خودکار از محل جمع آوری سگ های…

دی 06, 1397

واکسیناسیون سگ های ولگرد

دی 06, 1397
   

پروژه بهسازی و تعریض خیابان شریعتی - فاز سوم

تیر 07, 1397

اتمام عملیات روکش آسفالت خیابان منتظری

تیر 07, 1397
 

اتمام عملیات آسفالت کوچه 15 خرداد

ارديبهشت 17, 1397

پاکسازی ورودی شهر -دروازه قرآن

سخن شهردار خشکبیجار

 

تاریخچه شهرداری خشکبیجار

شهرداری خشکبیجار در روز دوم آذر ماه 1340 به حکم استاندار وقت گیلان، دکتر بابک تاسیس گردیده است. از زمان تاسیس تا سال 1374 شهر خشکبیجار زیرمجموعه بخش خمام بوده که به نام "بخش خمام و خشکبیجار" اداره می شده است. در سال 1374 بخش خشکبیجار به مرکزیت شهر خشکبیجار و با دو دهستان نوشر و حاجی بکنده تصویب و از بخش خمام جدا گردید.

درباره شهر خشکبیجار

شهر خشکبیجار واقع در استان گیلان که بر اساس منابع موجود در کتب قدمت آن به حدود نهصد سال می رسد. این شهر با وسعت حدود 9 کیلومترمربع دارای حدود هفت هزار نفر جمعیت شهری، مرکز بخش خشکبیجار در حوزه شهرستان رشت میباشد. شهر خشکبیجار در فاصله 17 کیلومتری از شهر رشت قرار گرفته و از شمال به دریای خزر، از جنوب به بخش کوچصفهان از مشرق به بخش لشت نشاء و از غرب نیز به بخش خمام محدود می شود. ادامه...

feedback

amar

Website Traffic

مهمانان